دستورالعمل قبل از اکو داپلر

دستورالعمل قبل از اکو داپلر

TCD مخفف “TransCranial Doppler sonography” میباشد و به معنای سونوگرافی داپلر است، که در اصطلاح به سونوگرافی داپلر “A stethoscope for Brain” به معنای یک گوشی پزشکی برای مغز گفته میشود.

اساس کار سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (TCD) متفاوت با بقیه انواع سونوگرافی هاست و به این صورت است که امواج اولتراسونیک توسط دستگاه TCD از طریق یک پروب کوچک روی جمجمه بیمار گذاشته میشود و امواج به رگهای خونی مغز میرسد و برای سهولت انتقال امواج اولتراسونیک روی پروب مقداری ژل گذاشته میشود که قابل حل در آب بوده و براحتی از روی سر بیمار پاک میشود.این امواج پس از برخورد با شریانهای خونی بر اساس میزان و سرعت جریان خون توسط دستگاه TCD به صورت تصویر و صدا برگردانده میشود و روی مانیتور دستگاه سونوگرافی داپلر مشخص میشوند.

متخصص مغز و اعصاب خوب با توجه به شکل موج و صدایی که از دستگاه سونوگرافی داپلر به گوش میرسد را تفسیر میکند و بر اساس آن میزان خونرسانی مغز و تنگی یا گرفتگی عروق اصلی مغز تشخیص داده میشود.

سونوگرافی داپلر بهترین روش بررسی عروق است چرا که مزیت اصلی TCD (سونوگرافی داپلر) نسبت به سایر روشهای بررسی عروق مغز غیر تهاجمی بودن آن است و بر خلاف روشهای دیگر مثل آنژیوگرافی و سیتی آنژیوگرافی مغز نیاز به تزریق ماده حاجب ندارد.
همچنین در سونوگرافی داپلر (TCD) هیچ اشعه ای به بیمار داده نمیشود و بنابراین انجام سونوگرافی داپلر نزد یک متخصص مغز و اعصاب خوب کاملا بی خطر است.

درباره نویسنده

نظر بدهید